شماره تماس : 88346744 021 

لینک های کاربردی :
حضور وزیر کشتیرانی هند در افتتاح فاز نخست بندر چابهار

حضور وزیر کشتیرانی هند در افتتاح فاز نخست بندر چابهار

 

یک روزنامه هندی روز سه شنبه از تصمیم هند برای اعزام یک مقام عالیرتبه این کشور برای شرکت در مراسم افتتاحیه فاز اول بندر چابهار به دعوت ایران خبر داد.

روزنامه 'هندو' نوشت: روحانی به زودی همراه با وزرا و مقامات ارشد هند و افغانستان که به همین منظور به ایران سفر خواهند کرد، فاز اول طرح توسعه بندر چابهار در جنوب شرق ایران را افتتاح خواهد کرد.
روزنامه مذکور به نقل از منابع دیپلماتیک هند افزود: وزارت خارجه این کشور هنوز نام وزیری را که در این مراسم شرکت خواهد کرد، اعلام نکرده است اما مقامات ایران می گویند انتظار دارند نیتین گادکاری وزیر کشتیرانی هند برای حضور در این مراسم به چابهار سفر کند.
یکی از همین منابع دیپلماتیک به روزنامه مذکور گفته است که ساخت فاز اول بندر چابهار توسط ایران کامل شده و رییس جمهوری ایران به همراه مقامات کشورهای همسایه و کسانی که در منطقه در منافع این بندر شریک هستند آن را افتتاح خواهد کرد.
'هندو' به نقل از رسانه های ایران نوشت: روحانی می گوید که بندر چابهار تجارت را در منطقه رونق داده و هدف نهایی آن صرفا اتصال به افغانستان از طریق راه آهن نیست بلکه می خواهد به راهروی حمل و نقل بین المللی 7200 کیلومتری که به سوی روسیه می رود، متصل شود.
روزنامه مذکور در ادامه نوشت: مجلس ایران اخیرا یک توافق سه جانبه که سال گذشته از سوی ناندرا مودی نخست وزیر هند، حسن روحانی رییس جمهوری ایران و اشرف غنی رییس جمهوری افغانستان امضا شد را تایید کرده است.
مراسم افتتاحیه این بندر به شکل چشمگیری راه را برای هند جهت آغاز فاز دوم طرح ساخت و توسعه دو لنگرگاه برای استفاده خود بویژه برای تجارت با افغانستان خود را باز خواهد کرد. علاوه بر آن، دولت هند که 500 میلیون دلار بودجه برای طرح توسعه این بندر کنار گذاشته است، می تواند یک منطقه تجارت آزاد در اطراف بندر ایجاد کرده و در نهایت مشارکت خود در این طرح را با ساخت یک راه آهن 1.6 میلیارد دلاری به سمت زاهدان کامل کند.
هند قبل از این، بزرگراه زرنج-دلارام را که تجارت با کابل و در نهایت آسیای میانه را تسهیل خواهد کرد در افغانستان تکمیل کرده است. بنا به گفته برخی مقامات، اولین بخش عملیات ساخت و ساز توسط هند در بندر چابهار در سال 2018 به پایان خواهد رسید.
در حال حاضر هند از راه تجاری موجود در این بندر برای حمل و انتقال بیش از 1.1 میلیون تن گندم به افغانستان استفاده می کند. اولین محموله 15 هزار تنی گندم هند در یازده نوامبر امسال (نهم آبان ماه) از بندر کاندلا و از طریق بندر چابهار به زرنج در افغانستان ارسال شد.

 

منبع: ایرنا

 

کلیک: 306 بار - بروزرسانی در چهارشنبه, 08 آذر 1396 09:15
رای شما

دیدگاه خود را ارسال نمایید