شماره تماس : 88346744 021 

لینک های کاربردی :
بیانیه مشترک ایران، هند و افغانستان درباره موافقتنامه چابهار

بیانیه مشترک ایران، هند و افغانستان درباره موافقتنامه چابهار

ایران، هند و افغانستان بیانیه مشترکی در خصوص نشست سه جانبه درباره اجرای موافقتنامه چابهار منتشر کردند.

دومین نشست سه جانبه در سطح وزرای افغانستان، هند و ایران برای بحث درباره اجرای توافقنامه سه جانبه در خصوص ایجاد دالان ترانزیت و حمل و نقل بین المللی، سوم ماه دسامبر سال 2017 در چابهار در ایران برگزار شد.
دکتر عباس احمد آخوندی وزیر راه و شهرسازی جمهوری اسلامی ایران، همایون رسا وزیر تجارت و صنایع جمهوری اسلامی افغانستان و پی رادهاکریشنان وزیر مشاور در امور کشتیرانی جمهوری هند ریاست هیئت های ذیربط را برعهده داشتند.
این سه وزیر از افتتاح فاز اول بندر چابهار توسط رئیس جمهور ایران پیشتر امروز استقبال کردند.
وزراء با اشاره به تصمیمات نشست سه جانبه قبلی که ماه سپتامبر سال 2016 در دهلی نو برگزار شد، رضایت خود را از تکمیل رویه های تصویب موافقتنامه سه جانبه توسط افغانستان و هند ابراز کردند.
آنها همچنین از اقدامات مجلس ایران برای تکمیل روند تصویب این توافقنامه استقبال کردند.
این وزراء درباره اقدامات بعدی برای اجرای کامل این موافقتنامه و حرکت به سمت عملیاتی کردن آن، بحث کردند.
برای دستیابی به این هدف، تصمیم گرفته شد تشریفات مربوط به حمل و نقل و ترانزیت، بنادر، رویه های گمرکی و امور کنسولی، نهایی شود.
همچنین تصمیم گرفته شد که هر چه زودتر، نشست در سطح کارشناسی مقامات ارشد این سه کشور برگزار شود.
این وزرا بأ تاکید بر اهمیت چابهار به عنوان مرکزی برای ارتباطات اقتصادی منطقه ای و تعهد خود در جهت حرکت به سمت این هدف، از تلاش های مشترک این سه کشور در انتقال موفقیت آمیز اخیر گندم از هند به افغانستان از طریق چابهار، تمجید کردند.
همچنین تصریح شد هر چه زودتر یک مراسم با شرکت همه طرف ها در چابهار ترتیب داده شود تا آگاهی درباره فرصت های جدیدی که بندر چابهار فراهم می کند، افزایش یابد.
این وزرا اتفاق نظر داشتند که توسعه یکپارچه زیرساخت های ارتباطی از جمله بنادر، شبکه های ریلی و جاده ای، فرصت های بیشتری برای دسترسی به بازار منطقه فراهم و به یکپارچگی اقتصادی و سود بردن این سه کشور و منطقه، کمک خواهد کرد.

 

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

کلیک: 496 بار - بروزرسانی در دوشنبه, 13 آذر 1396 11:53
رای شما

دیدگاه خود را ارسال نمایید