شماره تماس : 88346744 021 

لینک های کاربردی :
واردات نفت خام هند از ايران در ماه دسامبر رکورد زد

واردات نفت خام هند از ايران در ماه دسامبر رکورد زد

هند بر اساس برنامه ريزي هاي انجام شده در ماه دسامبر (آذر-دي) واردات نفت خام از ايران را به بيشترين حجم در 9 ماه پيش از آن افزايش داده و به افزايش صادرات نفت کشورمان به آسيا کمک کرده است.
خبرگزاري رويترز انگليس بعد از ظهر ديروز (سه شنبه) بر اساس اظهارات يک منبع آگاه از برنامه بارگيري نفتکش ها که خواست نامش ذکر نشود، اعلام کرد: برنامه بارگيري نفت خام ايران (بجز ميعانات گازي) به مقصد هند در ماه دسامبر در حدود 550 هزار بشکه در روز بود که 78 درصد نسبت به ماه پيش از آن افزايش دارد و بالاترين حجم واردات از مارس (اسفند-فروردين) گذشته است.
بنا به گفته منبع خبري ياد شده، خريداران آسيايي در ماه گذشته ميلادي بر اساس برنامه ريزي ها قرار بود يک ميليون و 920 هزار بشکه در روز از ايران نفت خريداري کنند که از مقدار واقعي بارگيري شده ماه پيش از آن هفت درصد کمتر است.
افزايش واردات نفت خام هند از کشورمان در ماه ميلادي گذشته، بيش از حجمي است که براي جبران کاهش واردات نفت خام سه مشتري اصلي ديگر شامل کره جنوبي، ژاپن و چين لازم است.
حجم واردات ميعانات گازي هند از ايران در ماه دسامبر هنوز در دسترس نيست.
ماه گذشته از ايران به مقصد تايوان نيز نفت بارگيري شده است. همچنين براي نخستين بار از سال 2012 که مالزي به دليل تحريم ايران و مشکلات نقل و انتقال پول، خريد نفت از کشورمان را متوقف کرد، شرکت نفتي پتروناس اين کشور از ايران نفت خريداري کرد.
به گفته دو منبع خبري ديگر که خواستند نامشان بيان نشود، پتروناس ماه گذشته در چارچوب يک قرارداد خريد نقد، از ايران نفت سنگين خريد.
اطلاعات به دست آمده از تامسون رويترز ايکون نشان مي دهد، نفتکش «پتموس وارير» پس از بارگيري در ايران، حدود 300 هزار بشکه نفت خام در بندر مالاکاي مالزي تخليه کرده است.
به نوشته رويترز، پتروناس به درخواست اين خبرگزاري براي اظهار نظر پاسخ نداده است.
ايران 3.8 ميليون بشکه در روز نفت خام توليد مي کند و سومين توليدکننده بزرگ اوپک است. کشورمان پس از لغو تحريم ها تقريباً صادرات نفت خام خود را دو برابر کرد.
رويترز همچنين نوشت، آمارها نشان مي دهند از بنادر ايران ماهانه يک هزار بشکه در روز نفت خام (بجز ميعانات گازي) براي صدور به کشورهاي ديگر بارگيري مي شود.
برجام 14 ژوييه 2015 (23 تير 1394) ميان ايران و گروه 1+5 شامل چين، فرانسه، روسيه، بريتانيا، آمريکا و آلمان امضا شد؛ اين توافق از ژانويه 2016 (26 دي1394) اجرايي شده است.

 

منبع: ایرنا

کلیک: 153 بار -
رای شما

دیدگاه خود را ارسال نمایید