شماره تماس : 88346744 021 

لینک های کاربردی :
سفیر ایران: سفر روحانی به هند، نقشه راه روابط دو کشور را ترسیم کرد

سفیر ایران: سفر روحانی به هند، نقشه راه روابط دو کشور را ترسیم کرد

غلامرضا انصاری سفیر جمهوری اسلامی ایران در هندوستان ، مهمترین ویژگی سفر اخیر حسن روحانی به این کشور را ترسیم نقشه راه روابط راهبردی تهران - دهلی عنوان کرد.

حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران از پنجشنبه هفته گذشته تا روز شنبه این هفته به مدت سه روز در راس هیاتی بلندپایه به هند سفر کرد.انصاری یادآور شد که دو کشور بیشتر اهداف سفر نارندرا مودی نخست وزیر هند به ایران در سال 2016 را محقق کرده اند و بخش زیادی از توافقات اجرایی شده است و اکنون نیرلازم بود تحولاتی در روابط ایران و هند به وجود آید.

***شروع فرهنگی، ویژگی برجسته سفر روحانی به هند سفیر جمهوری اسلامی ایران در هندوستان در خصوص وجوه پر رنگ این سفر گفت: ویژگی مهم این سفر آغاز فرهنگی آن بود. با توجه به ریشه های فرهنگی و تاریخی هند و ایران، روحانی سفر خود را از شهر حیدرآباد آغاز کرد که نشانه ای از گذشته های بسیار قدیمی روابط هند و ایران است.انصاری افزود: در حیدرآباد تمرکز سفر بر مسایل فرهنگی بود. رئیس جمهوری ایران برای تحقق دو هدف یعنی انتقال پیام جمهوری اسلامی ایران به مسلمانان هند و همچنین تاکید بر تمرکز سیاست های ایران بر لزوم وحدت میان مسلمانان با علمای هند چه شیعه و چه از اهل سنت دیدار کرد.وی گفت: استقبال از رئیس جمهوری ایران در مراسم نماز جمعه و در مسجد تاریخی 'مکه مسجد' بی نظیر بود. هزاران نفر در هنگام اقامه نماز رئیس جمهوری در این مسجد و خیابان های اطراف آن حضور داشتند. رئیس جمهوری ایران در سخنرانی خود در این مسجد بر اتحاد میان همه مسلمانان و حفظ فضای مسالمت آمیز در هند تاکید کرد.

*** تبادل اسناد متعدد، تضمین روابط دراز مدتسفیر ایران در خصوص نتیجه مذاکرات هند و ایران در دهلی نو گفت: نزدیک به 15 سند میان دو کشور نهایی شد. همچنین یک بیانیه در 26 بند منتشر شد که منعکس کننده نظرات دو کشور برای آینده روابط دوجانبه بود. پیش بینی می شود آینده روابط دو کشور بسیار روشن و جدی در جهت همکاری های بیشتر هند و ایران در بخش های اقتصادی و سیاسی باشد.

* صادرات وی تصریح کرد: از جمله موارد مورد توافق قرار گرفته میان دو کشور در بخش اقتصادی، امضای موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف است که گام بلندی برای سرمایه گذاران ایران و هند محسوب می شود. در ماه های آینده موافقتنامه تجارت ترجیحی نیز با هند امضا خواهد شد که فرصت بسیاری خوبی برای صادر کنندگان ایرانی بوجود خواهد آورد.

* کشاورزیانصاری به توافق دو کشور در حوزه کشاورزی اشاره کرد و گفت: تعاملات خوبی میان هند و ایران در بخش کشاورزی وجود دارد. ساخت ماشین آلات کشاورزی با سرمایه گذاری های هندی در حال انجام است. صادرات محصولات کشاورزی ایران و واردات کشاورزی از هند باید گسترش یابد. صادرات کشاورزی ایران به هند می تواند افزایش یابد، اما احتیاج به قانون گذاری و رفع یک سری موانع از جمله تعرفه گمرکی بود که در این سفر نسبت به رسیدن به این هدف اقدام شد. شرایط برای صدور میوه های ایران به هند باید آماده شود. خشکبار، زعفران و سایر محصولات خشکبار ایران در هند بسیار محبوب است.

*چابهار، دروازه طلایی هند به آسیای میانه و اروپاانصاری همچنین به سرمایه گذاری حدود 500 میلیون دلاری هند در پروژه توسعه بندر چابهار اشاره کرده و گفت: از توافقات هند و ایران در طول سفر حسن روحانی رئیس جمهوری کشورمان به هند، موضوع همکاری های صنعتی میان دو کشور است. بخش اتصالات مورد توجه هند و ایران است. اتصالات از طریق ایران می تواند دستیابی هند به بازار های آسیای میانه و افغانستان را آسان می کند و زمان صادرات محصولات هند را نیز کاهش می دهد. وی افزود: در دیدار رئیس جمهوری ایران دو کشور برای توسعه بندرچابهار و همچنین ایجاد سیستم های پشتیبانی از این بندر یعنی خط راه آهن زاهدان- چابهار به توافق رسیدند. دولت کنونی ایران تمرکز زیادی بر توسعه راه آهن کشور داشته است. با توجه به موقعیت اتصالی ایران در میان 15 کشور حوزه خود، این کشور دارای یک نقش بسیار راهبردی است و احتیاج به سرمایه گذاری خارجی در زمینه اتصالات احساس می شود. انصاری اظهار داشت: در سفر ریاست جمهوری ایران به هند در بخش راه آهن چندین توافقنامه از جمله همکاری برای خرید و تولید مشترک حدود 400 هزار تن ریل به امضا رسید. دو کشور همچنین در مورد ساخت مشترک لوکوموتیو به توافق رسیدند. هند دارای تجربه های بسیار خوبی در تولید لوکوموتیو است.

* انرژی وی با اشاره به اینکه گذر از روابط خریدار-فروشنده به سمت روابط اقتصادی و صنعتی عمیق تر یکی از اهداف سفر رئیس جمهوری به هند بود، تصریح کرد: یکی از بخش هایی که دو کشور دارای ظرفیت زیادی در آن هستند حوزه انرژی است. ایران یکی از کشورهای بزرگ نفتی جهان و هند هم یکی از بزرگ ترین بازار های نفتی است. امیدواریم که در آینده شاهد سرمایه گذاری بزرگ هند در بخش نفت و تولید محصولات آن در ایران باشیم.در مورد پروژه های نفتی، طرف هندی ابراز علاقه کرد مذاکرات درباره میدان نفتی فرزاد ادامه پیدا کند که مورد موافقت رییس جمهوری کشورمان قرار گرفت. هند علاقه مند است پروژه هایی روز زمین انجام دهد . قرار شد بلافصله پس از پایان سفر رییس جمهوری ایران هیاتی از هند برای ادامه مذاکرات به ایران سفر کند. درحوزه های پایین دستی نیز مقرر شد کمیته ای تشکیل شود تا شیوه های کاربردی این همکاری را مشخص کند. * توجه به گسترش روابط در حوزه های غیر اقتصادیانصاری درباره همکاری های دوجانبه در حوزه های دیگر نیز خاطر نشان کرد: هدف اصلی این سفر در حوزه سیاسی، تامین امنیت و ثبات در ایران است. ایجاد روابط عمیق و ساختاری اقتصادی که با مشارکت مردم همراه باشد یکی از راه های تامین ثبات و امنیت در منطقه آسیای غربی است.سفیر ایران در خصوص سایر توافقات ایران و هند گفت: سایر اسناد امضا شده شامل استرداد مجرمان و توانبخشی زنان است. هند دارای سازمان های فراوانی است که در حوزه توانبخشی زنان فعالیت می کنند و می توانند با سازمان های ایرانی همکاری کنند.دو کشور همچنین در مورد زبان فارسی و گسترش زبان فارسی به توافق رسیدند. از جمله توافقات دیگر بازسازی ابنیه و مکان های تاریخی در هند است که هنرمندان ایرانی می توانند از این طریق به بازار هند وارد شوند. هند و ایران همچنین دراین سفر، تمبر مشترک خود را منتشر کردند. موضوع دیگر جهانگردی میان ایران و هند بود که مورد استقبال رئیس جمهوری ایران قرار گرفت. شهروندان دو کشور از این پس نیازمند طی کردن مراحل پیشین اخذ روادید نیستند. طرف هندی روادید الکترونیک را برای ایرانی ها اجرایی خواهد کرد. ایران هم اعلام کرد شهروندان هندی می توانند از طریق سفارت و همچنین در فرودگاه ها روادید دریافت کنند. روادید سیاسی نیز برای مقامات دو کشور لغو شد.

منبع: ایرنا

کلیک: 152 بار -
رای شما

دیدگاه خود را ارسال نمایید