شماره تماس : 88346744 021 

لینک های کاربردی :
مدیر سایت

مدیر سایت

شنبه, 19 اسفند 1396 14:30

بدهی هند به ایران تسویه شد

کاردار سفارت هند گفت: تمام بدهی‌های مالی هند بابت خرید نفت که در زمان تحریم‌ها اتفاق افتاده بود پرداخت شده است.

کاردار سفارت هند در ایران با بیان اینکه هیچ مشکلی برای پرداخت پول نفت ایران از سوی هند وجود ندارد، گفت: بعد از تحریم‌ها تمام بدهی‌های مالی هند به ایران پرداخت شده است.

دوش اوتام امروز در جمع خبرنگاران در مراسم افتتاح نمایشگاه سورس، گفت: در سفری که روحانی رئیس جمهور ایران به هند داشتند توافق شد تا دولت هند مبلغ 85 میلیون دلار برای توسعه بندر چابهار اختصاص دهد و یک خط اعتباری 150 میلیون دلاری برای توسعه این بندر علاوه بر مبلغ مذکور اختصاص داده شد.

کاردار سفارت هند افزود: بندر چابهار یک فرصت بسیار مناسب تجاری برای ایران و هند محسوب می‌شود و این بندر تجارت با افغانستان و آسیای میانه را تسریع می‌کند.

وی با اشاره به تجارت 12.8 میلیارد دلاری ایران و هند در سال گذشته، گفت: بخش انرژی در روابط تجاری دوجانبه دو کشور بسیار اهمیت دارد.

اوتام بیان داشت: حدود 27.1 میلیون تن نفت خام از ایران به هند سال 2017 صادر شد که این میزان معادل 9 میلیارد دلار است.

کاردار سفارت هند در ایران اظهار داشت: همچنین در سفر روحانی به هند تاکید شد تا سرمایه‌گذاران هندی در بخش نفت و انرژی به ایران بیایند و وی از این موضوع استقبال کرد و دو کشور تلاش دارند تا همکاری‌های بخش انرژی را افزایش دهند.

وی در پاسخ به سؤالی در خصوص بدهی‌های نفتی ایران به هند، بیان داشت: تمام بدهی‌های مالی هند بابت خرید نفت که در زمان تحریم‌ها اتفاق افتاده بود پرداخت شده است.

اوتام اظهار داشت: بعد از برداشته شدن تحریم‌ها هیچ مشکلی در پرداخت پول نفت ایران از طرف هند وجود ندارد و الان دولت هند پول نفت را به ایران پرداخت می‌کند.

وی بیان داشت:‌ در خصوص پول تجارت غیرنفتی یوکوبانک هند در ایران دفتری دارد که 6 بانک ایرانی با این بانک همکاری مالی دارند و پرداخت‌ها از این طریق صورت می‌گیرد.

وی در پاسخ به سؤالی در خصوص قانون FATF و اینکه این قانون آیا باعث می‌شود تا حساب ایرانی‌ها در هند بازنگری و یا بسته شود، گفت: هیچ مشکلی برای حساب‌های ایرانی در هند وجود ندارد.

وی بیان داشت: همچنین برای پرداخت پول نقد مشکلی وجود ندارد و می‌توان پول آن را به یورو به ایران پرداخت کرد.

 

منبع: فارس

رییس گروه دوستی پارلمانی ایران و هند در دیدار با رییس کمیسیون انرژی مجلس نمایندگان هند گفت: دو کشور می توانند در زمینه های علمی، فرهنگی، حمل و نقل جاده ای، ریلی و کشاورزی از ظرفیت یکدیگر استفاده نمایند.
نظر افضلی، رییس گروه دوستی پارلمانی ایران و هند که در راس هیاتی از اعضای این گروه به دهلی سفر کرده است، با هری بابو کی رییس کمیسیون انرژی مجلس نمایندگان هند دیدار و گفتگو کرد. هری بابو کی رییس کمیسیون انرژی مجلس نمایندگان هند در ابتدای این دیدار با اشاره به سفر اخیر دکتر روحانی رییس جمهور ایران به هند گفت: ما سفر رییس جمهور ایران را به کشورمان گامی مثبت برای توسعه مناسبات فیمابین در زمینه های مختلف ارزیابی می کنیم.

وی افزود: در این سفر توافقات مهمی در زمینه تسهیل صدور روادید، همکاری در زمینه انرژی، توسعه همکاری های بهداشتی و دارویی، افزایش روابط مردم با مردم و زمینه های مختلف دیگر بعمل آمد.

هری بابو کی رییس کمیسیون انرژی مجلس نمایندگان هند در ادامه گفت: سفر گروه دوستی پارلمانی ایران و هند در ادامه افزایش سطح روابط دوستانه ایران و هند، سفر مهمی است که به تسهیل و تسریع همکاری های دو کشور کمک خواهد کرد.

وی افزود: در میان طیف های مختلف هند این اتفاق نظر وجود دارد که اقتصاد ایران و هند مکمل هم بوده و برای توسعه همکاری های فیمابین ملاحظه ای وجود ندارد.

وی با تاکید بر ظرفیت بالای ایران در زمینه انرژی های فسیلی گفت: ما بایستی مکانیزمی را طراحی کنیم که همکاری های دو کشور از حالت خریدار و فروشنده خارج شده و همکاری های جامع و گسترده ای در این زمینه داشته باشیم.

رییس کمیسیون انرژی مجلس نمایندگان هند همچنین گفت: هند ظرفیت بالایی در زمینه تولید انرژی های تجدیدپذیر دارد لذا در زمینه تولید انرژی های پاک هم علاقمندی به توسعه همکاری های ایران و هند فراوان است.

وی در پایان بر نهایی کردن ساز وکار صادرات گاز ایران به هند تاکید کرد و گفت: امیدوارم بررسی های لازم برای نحوه انتقال گاز ایران به هند سریعتر انجام شده و زمینه لازم برای انتقال گاز از ایران و سرمایه گذاری شرکت های هندی فراهم شود.

نظر افضلی رییس گروه دوستی پارلمانی ایران و هند نیز با ابراز خرسندی از سفر به دهلی گفت: دو کشور کهن ایران و هند در زمان حاضر منافع مشترکی در زمینه های مختلفی دارند که امیدواریم با این سفر، شاهد تسریع و تسهیل همکاری های فیمابین برای حصول این منافع باشیم. 

نظر افضلی بر آمادگی گروه دوستی پارلمانی ایران و هند، برای فراهم نمودن بسترهای قانونی لازم برای ارتقای سطح روابط دو طرف تاکید کرد.

رییس گروه دوستی پارلمانی ایران و هند

در ادامه گفت: علاوه بر اینکه ایران و هند در زمینه انرژی های تجدیدپذیر و فسیلی می توانند شرکای تجاری خوبی باشند، باید از پتانسیل یکدیگر در عرصه های دیگر از جمله در زمینه های علمی، فرهنگی، حمل و نقل جاده ای و ریلی و کشاورزی استفاده نمایند.

نظر افضلی در بخشی دیگر از سخنان خود بر افزایش تبادلات علمی از جمله تبادل استاد و دانشجو میان دانشگاه های ایران و هند تاکید کرد.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد که توافقنامه هایی که میان دو کشور منعقد شده اند سریعتر نهایی شده و اجرایی گردند.

شایان ذکر است آقایان ذبیح نیکفر، فرهاد فلاحتی و داریوش اسماعیلی  دیگر نمایندگان مجلس شورای اسلامی و عضو گروه دوستی پارلمانی ایران و هند هستند که نظر افضلی را همراهی کرده و در این دیدار با همتایان هندی خود در خصوص  تسهیل همکاری های فیمابین گفتگو و تبادل نظر کردند.

 

منبع: خانه ملت

غلامرضا انصاری سفیر جمهوری اسلامی ایران در هندوستان ، مهمترین ویژگی سفر اخیر حسن روحانی به این کشور را ترسیم نقشه راه روابط راهبردی تهران - دهلی عنوان کرد.

حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران از پنجشنبه هفته گذشته تا روز شنبه این هفته به مدت سه روز در راس هیاتی بلندپایه به هند سفر کرد.انصاری یادآور شد که دو کشور بیشتر اهداف سفر نارندرا مودی نخست وزیر هند به ایران در سال 2016 را محقق کرده اند و بخش زیادی از توافقات اجرایی شده است و اکنون نیرلازم بود تحولاتی در روابط ایران و هند به وجود آید.

***شروع فرهنگی، ویژگی برجسته سفر روحانی به هند سفیر جمهوری اسلامی ایران در هندوستان در خصوص وجوه پر رنگ این سفر گفت: ویژگی مهم این سفر آغاز فرهنگی آن بود. با توجه به ریشه های فرهنگی و تاریخی هند و ایران، روحانی سفر خود را از شهر حیدرآباد آغاز کرد که نشانه ای از گذشته های بسیار قدیمی روابط هند و ایران است.انصاری افزود: در حیدرآباد تمرکز سفر بر مسایل فرهنگی بود. رئیس جمهوری ایران برای تحقق دو هدف یعنی انتقال پیام جمهوری اسلامی ایران به مسلمانان هند و همچنین تاکید بر تمرکز سیاست های ایران بر لزوم وحدت میان مسلمانان با علمای هند چه شیعه و چه از اهل سنت دیدار کرد.وی گفت: استقبال از رئیس جمهوری ایران در مراسم نماز جمعه و در مسجد تاریخی 'مکه مسجد' بی نظیر بود. هزاران نفر در هنگام اقامه نماز رئیس جمهوری در این مسجد و خیابان های اطراف آن حضور داشتند. رئیس جمهوری ایران در سخنرانی خود در این مسجد بر اتحاد میان همه مسلمانان و حفظ فضای مسالمت آمیز در هند تاکید کرد.

*** تبادل اسناد متعدد، تضمین روابط دراز مدتسفیر ایران در خصوص نتیجه مذاکرات هند و ایران در دهلی نو گفت: نزدیک به 15 سند میان دو کشور نهایی شد. همچنین یک بیانیه در 26 بند منتشر شد که منعکس کننده نظرات دو کشور برای آینده روابط دوجانبه بود. پیش بینی می شود آینده روابط دو کشور بسیار روشن و جدی در جهت همکاری های بیشتر هند و ایران در بخش های اقتصادی و سیاسی باشد.

* صادرات وی تصریح کرد: از جمله موارد مورد توافق قرار گرفته میان دو کشور در بخش اقتصادی، امضای موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف است که گام بلندی برای سرمایه گذاران ایران و هند محسوب می شود. در ماه های آینده موافقتنامه تجارت ترجیحی نیز با هند امضا خواهد شد که فرصت بسیاری خوبی برای صادر کنندگان ایرانی بوجود خواهد آورد.

* کشاورزیانصاری به توافق دو کشور در حوزه کشاورزی اشاره کرد و گفت: تعاملات خوبی میان هند و ایران در بخش کشاورزی وجود دارد. ساخت ماشین آلات کشاورزی با سرمایه گذاری های هندی در حال انجام است. صادرات محصولات کشاورزی ایران و واردات کشاورزی از هند باید گسترش یابد. صادرات کشاورزی ایران به هند می تواند افزایش یابد، اما احتیاج به قانون گذاری و رفع یک سری موانع از جمله تعرفه گمرکی بود که در این سفر نسبت به رسیدن به این هدف اقدام شد. شرایط برای صدور میوه های ایران به هند باید آماده شود. خشکبار، زعفران و سایر محصولات خشکبار ایران در هند بسیار محبوب است.

*چابهار، دروازه طلایی هند به آسیای میانه و اروپاانصاری همچنین به سرمایه گذاری حدود 500 میلیون دلاری هند در پروژه توسعه بندر چابهار اشاره کرده و گفت: از توافقات هند و ایران در طول سفر حسن روحانی رئیس جمهوری کشورمان به هند، موضوع همکاری های صنعتی میان دو کشور است. بخش اتصالات مورد توجه هند و ایران است. اتصالات از طریق ایران می تواند دستیابی هند به بازار های آسیای میانه و افغانستان را آسان می کند و زمان صادرات محصولات هند را نیز کاهش می دهد. وی افزود: در دیدار رئیس جمهوری ایران دو کشور برای توسعه بندرچابهار و همچنین ایجاد سیستم های پشتیبانی از این بندر یعنی خط راه آهن زاهدان- چابهار به توافق رسیدند. دولت کنونی ایران تمرکز زیادی بر توسعه راه آهن کشور داشته است. با توجه به موقعیت اتصالی ایران در میان 15 کشور حوزه خود، این کشور دارای یک نقش بسیار راهبردی است و احتیاج به سرمایه گذاری خارجی در زمینه اتصالات احساس می شود. انصاری اظهار داشت: در سفر ریاست جمهوری ایران به هند در بخش راه آهن چندین توافقنامه از جمله همکاری برای خرید و تولید مشترک حدود 400 هزار تن ریل به امضا رسید. دو کشور همچنین در مورد ساخت مشترک لوکوموتیو به توافق رسیدند. هند دارای تجربه های بسیار خوبی در تولید لوکوموتیو است.

* انرژی وی با اشاره به اینکه گذر از روابط خریدار-فروشنده به سمت روابط اقتصادی و صنعتی عمیق تر یکی از اهداف سفر رئیس جمهوری به هند بود، تصریح کرد: یکی از بخش هایی که دو کشور دارای ظرفیت زیادی در آن هستند حوزه انرژی است. ایران یکی از کشورهای بزرگ نفتی جهان و هند هم یکی از بزرگ ترین بازار های نفتی است. امیدواریم که در آینده شاهد سرمایه گذاری بزرگ هند در بخش نفت و تولید محصولات آن در ایران باشیم.در مورد پروژه های نفتی، طرف هندی ابراز علاقه کرد مذاکرات درباره میدان نفتی فرزاد ادامه پیدا کند که مورد موافقت رییس جمهوری کشورمان قرار گرفت. هند علاقه مند است پروژه هایی روز زمین انجام دهد . قرار شد بلافصله پس از پایان سفر رییس جمهوری ایران هیاتی از هند برای ادامه مذاکرات به ایران سفر کند. درحوزه های پایین دستی نیز مقرر شد کمیته ای تشکیل شود تا شیوه های کاربردی این همکاری را مشخص کند. * توجه به گسترش روابط در حوزه های غیر اقتصادیانصاری درباره همکاری های دوجانبه در حوزه های دیگر نیز خاطر نشان کرد: هدف اصلی این سفر در حوزه سیاسی، تامین امنیت و ثبات در ایران است. ایجاد روابط عمیق و ساختاری اقتصادی که با مشارکت مردم همراه باشد یکی از راه های تامین ثبات و امنیت در منطقه آسیای غربی است.سفیر ایران در خصوص سایر توافقات ایران و هند گفت: سایر اسناد امضا شده شامل استرداد مجرمان و توانبخشی زنان است. هند دارای سازمان های فراوانی است که در حوزه توانبخشی زنان فعالیت می کنند و می توانند با سازمان های ایرانی همکاری کنند.دو کشور همچنین در مورد زبان فارسی و گسترش زبان فارسی به توافق رسیدند. از جمله توافقات دیگر بازسازی ابنیه و مکان های تاریخی در هند است که هنرمندان ایرانی می توانند از این طریق به بازار هند وارد شوند. هند و ایران همچنین دراین سفر، تمبر مشترک خود را منتشر کردند. موضوع دیگر جهانگردی میان ایران و هند بود که مورد استقبال رئیس جمهوری ایران قرار گرفت. شهروندان دو کشور از این پس نیازمند طی کردن مراحل پیشین اخذ روادید نیستند. طرف هندی روادید الکترونیک را برای ایرانی ها اجرایی خواهد کرد. ایران هم اعلام کرد شهروندان هندی می توانند از طریق سفارت و همچنین در فرودگاه ها روادید دریافت کنند. روادید سیاسی نیز برای مقامات دو کشور لغو شد.

منبع: ایرنا

وزیر اقتصاد در نشست اقتصادی هند و ایران در دهلی نو بر نقش مهم صنعت و تجارت در رشد روابط دو کشور تاکید کرد

مسعود کرباسیان در این نشست که برای امضای تفاهم نامه همکاری بین بخش خصوصی دو کشور برگزار شد، اظهار کرد: مشابهت های فرهنگی و اجتماعی هند و ایران به درک عمیق تر زمینه های همکاری میان دو کشور کمک کرده است. هیچ محدودیتی در روابط هند و ایران وجود ندارد و جو سیاسی آماده بهره برداری از فرصت های موجود جهت همکاری اقتصادی و تجاری میان دو کشور است.

کرباسیان افزود: انرژی، نفت و گاز بخش مهمی از صادرات ایران را تشکیل می دهند و ایران توانسته است نقش تامین کننده انرژی را برای شرکت های پتروشیمی هند و همچنین سایر شرکت ها ایفا کند. ما امیدواریم هند در کنار واردات انرژی از ایران، در زمینه های دیگر نیز سرمایه گذاری کرده که این امر می تواند به گسترش هرچه بیشتری روابط میان دو کشور کمک کند. ما امیدواریم دو کشور با امضای توافقنامه های اقتصادی مشکلات موجود بر سر تجارت مانند مالیات دوباره و قیمت های غیر واقعی را رفع کنند.

همچنین وزیر اقتصاد ایران با اشاره به توافق نامه بندر چابهار که سال گذشته میان هند، ایران و افغانستان امضا شد گفت: بندر چابهار به عنوان یک توافق چند جانبه فرصتی برای سرمایه گذاری هند در زمینه پتروشیمی، کود شیمیایی و غیره است. ایران یک بازار با ثبات است که تاجران هندی می توانند از آن استفاده کنند.

اقتصاد ایران دارای ظرفیت لازم برای تبدیل شدن به یک مرکز تجارت در منطقه است. ایران دارای نیروی کار بسیار ماهر و آموزش دیده با استاندارد های جهانی است.

افزون بر این، کرباسیان در خصوص برنامه های اقتصادی ایران گفت: پس از برجام، ایران توانست از ظرفیت های داخلی و همچنین سرمایه گذاری های خارجی برای کمک به اقتصاد خود استفاده کرد. ایران به دنبال دستیابی به رشد اقتصادی بدون وابستگی به نفت است. وزارت اقتصاد و بانک مرکزی ایران در دولت کنونی توافقنامه های مختلفی با کشورها به ارزش ۴۰ میلیارد دلار امضا کرده است که این توافقنامه ها برای کمک به پروژه های اقتصادی ایران مورد استفاده قرار گرفته اند. در دو سال گذشته ۲۴ میلیارد دلار سرمایه گذاری مستقیم خارجی در ایران انجام شده است که این امر نشان دهنده توجه مثبت جهان به بازار ایران است.

گفتنی است، کرباسیان به همراه رییس جمهوری کشورمان به هند سفر کرده بود.

 

منبع: مهر

رسانه های شناخته شده هندی در روز یکشنبه نیز نتایج و اخبار مربوط به سفر حسن روحانی رئیس جمهوری ایران اسلامی را به هند به طور گسترده بازتاب دادند. این رسانه ها سفر رئیس جمهوری کشورمان را به هند نشانه گرم تر شدن روابط تهران و دهلی نو دانستند.

روزنامه 'تایمز او ایندیا' در این زمینه نوشت: رئیس جمهوری ایران از عضویت دائم هند در شورای امنیت سازمان ملل متحد حمایت کرد.
این رسانه افزود: 'حسن روحانی در حمایت از هند گفت که، چرا کشوری مانند هند که دارای جمعیتی بیش از یک میلیارد نفر است باید از داشتن حق وتو محروم باشد. چرا آمریکا باید از این حق استفاده کند. پنج کشور که دارای بمب هسته ای هستند حق وتو در شورای امنیت را بدست گرفته اند.'
حسن روحانی در سفری که نشان دهنده گرم تر شدن روابط میان دو کشور است، روز گذشته با نارندرا مودی نخست وزیر هند دیدار کرد.
وی پس از این دیدار در نشست مطبوعاتی مشترک با نخست وزیر هند گفت: انرژی و حمل و نقل دو ظرفیت مهم در گسترش روابط هند و ایران است.
شبکه خبری 'ان دی تی وی' نیز با پرداختن به وقایع مهم سفر رئیس جمهور ایران به هند در وبگاه خود نوشت: رئیس جمهوری ایران اعلام کرد که کشورش حاضر است منابع غنی نفت و گاز خود را با هند به منظور رفاه مردم هند به اشتراک بگذارد. ایران همچنین اعلام کرده است که روند صدور روادید برای شهروندان هندی را به منظور ترغیب ارتباطات مردمی تسهیل خواهد کرد.
در ادامه این خبر آمده است: حسن روحانی رئیس جمهوری ایران، در دهلی نو با مقامات ارشد هندی از جمله رام نات کویند رئیس جمهور، نارندرا مودی نخست وزیر و سوشما سواراج وزیر امور خارجه هند دیدار کرد.
رییس جمهوری ایران در ارتباط با توافق هسته ای گفت: ایران تا آخرین نفس به توافق هسته ای (برجام) پایبند خواهد بود. وی همچنین به آمریکا نسبت به خروج از این توافقنامه اخطار داد.
روزنامه 'لایو مینت' نیز در ارتباط با سفر رئیس جمهوری کشورمان به این هند نوشت: حسن روحانی رئیس جمهور ایران و نارندرا مودی نخست وزیر هند با یکدیگر دیدار کردند.
راویش کومار سخنگوی وزارت امور خارجه هند گفت: در این دیدار دو طرف مذاکرات جدی و سازنده ای را در خصوص مسائل دو جانبه و منطقه ای برگزار کردند.
این روزنامه با اشاره به سخنان روحانی در ارتباط با توافق هسته ای (برجام) نوشت: رئیس جمهوری ایران اعلام کرد که ایران به برجام پایبند خواهد ماند و این توافقنامه را نقض نخواهد کرد.
رئیس جمهوری ایران در سخنرانی خود در نشست ' اولویت های سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران' در دهلی نو گفت: زمان برای چانه زنی توسط دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به پایان رسیده و مذاکره پس از امضای توافقنامه مضحک است.
روزنامه 'ایندین اکسپرس' یک روز پس از پایان سفر حسن روحانی به هند، اقدام به انتشار تصاویری از مهم ترین بخش های این سفر کرد.
در تصاویر منتشر شده، استقبال رسمی از حسن روحانی در دهلی نو، دیدار وی با نخست وزیر و رئیس جمهورهند ، قدم زنی روحانی و مودی در خانه 'حیدر آباد'، محل انجام دیدار های رسمی، تبادل توافقنامه ها و غیره به چشم می خورد.
روزنامه 'پایونیر' نیز در این خصوص نوشت: هند و ایران پس از مذاکرات گسترده نارندرا مودی نخست وزیر هند با حسن روحانی رئیس جمهوری ایران به منظور گسترش روابط در زمینه های مهم امنیت، تجارت و انرژی، 9 توافق نامه امضا کردند.
دو کشور همچنین اعلام کردند که با تروریسم مبارزه خواهند کرد و توافق کردند مراکز امن تروریستی در جهان باید نابود شود.
در حاشیه دیدار مودی و روحانی چندین توافقنامه از جمله اجتناب از مالیات دوگانه، استرداد، همکاری های کشاورزی، اجاره بندر، پزشکی و غیره امضا شد.
نخست وزیر هند در نشست مطبوعاتی مشترک با حسن روحانی گفت: سفر رئیس جمهور ایران به هند نشان دهنده علاقه دو کشور به گسترش روابط از جمله ارتباطات است.
وی در خصوص گفت وگو خود با رئیس جمهور ایران گفت: در این مذاکرات تهدیدهای موجود از سوی تروریسم، قاچاق مواد مخدر و سایر چالش ها مورد بررسی قرار گرفت.
رئیس جمهوری کشورمان نیز در سخنان خود گفت: هند و ایران متعهد به مبارزه با تروریسم هستند. اختلافات منطقه ای باید از طریق دیپلماتیک و تلاش های سیاسی حل شوند.
به گزارش ایرنا، دکتر روحانی عصر روز پنجشنبه برای یک سفر سه روزه رسمی به دعوت نارندرا مودی نخست وزیر هند وارد این کشور شد. وی دیدار خود را از شهر حیدرآباد در جنوب هند که دارای سابقه تاریخی غنی در حوزه تمدنی اسلام است آغاز کرد.
وی عصر پنجشنبه با علمای شیعه وسنی این شهر ملاقات کرد.
روحانی صبح جمعه از یک مجموعه تاریخی به نام هفت گنبدان که نشانگر حضور قدرتمند سلاطین شیعه مذهب قطب شاهیان در این منطقه است بازدید کرد و سپس به اتفاق هیات همراه برای شرکت در آیین عبادی - سیاسی نمازجمعه در «مکه مسجد» شهر حیدرآباد حضور یافت.
مسلمانان این شهر با تجمع در مسیر حضور رئیس جمهوری ایران، با سر دادن شعارهایی «روحانی خوش آمدی» و « زنده باد ایران، زنده باد هندوستان» از حضور وی در این آیین عبادی -سیاسی استقبال کردند.
وی بعد از یک اقامت دو روزه در حیدرآباد جمعه شب وارد دهلی نو شد و صبح روز شنبه از سوی نارندرا مودی نخست وزیر هند مورد استقبال رسمی قرار گرفت.
وی پس از آن با حضور در مقبره مهاتما گاندی پدر استقلال هند با اعطای دسته گل خاطره مجاهدت های وی برای آزادی هند از یوغ استعمار را گرامی داشت.
رئیس جمهوری ایران در بدو ورود در فرودگاه دهلی نو در گفت وگو با خبرنگاران گفت که گسترش و تعمیق روابط ایران و هند به عنوان دو کشور مهم آسیا می تواند نه تنها به نفع دو ملت، بلکه به نفع ثبات و امنیت منطقه باشد.
روحانی در راس هیاتی که تعدادی از اعضای دولت از جمله محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه او را همراهی می کردند، به هند سفر کرد.
گروهی از فعالان اقتصادی بخش خصوصی نیز رئیس جمهوری را همراهی می کردند.
سفر رئیس جمهور کشورمان به هند دیشب به پایان رسید.

 

منبع: ایرنا

ثبت سفارش برای واردات کالا از چهار کشور«هند»،«کره جنوبی»،«ترکیه» و «چین» از تاریخ ۱۰ بهمن ماه سال جاری مطابق بخشنامه ابلاغی معاون اول رییس جمهور به بانک مرکزی و سایر دستگاه های ذیربط، صرفاً با روش بانکی و  از طریق گشایش اعتبار اسنادی، برات و یا حواله امکان پذیر است.

  مدیرکل سیاست ها و مقررات ارزی این بانک با اعلام اینکه مطابق بخشنامه معاون اول محترم رییس جمهوری از تاریخ ۱۰ بهمن ماه سال جاری ثبت سفارش برای واردات کالا از چهار کشور «هند»،«کره جنوبی»،«ترکیه» و «چین» صرفاً از طریق بانکی امکان پذیر است به تشریح دو روش ثبت سفارش کالا برای واردات پرداخت و  گفت: اصولاً برای واردات کالا به کشور دو روش «بانکی» و «غیربانکی» وجود دارد که در روش بانکی تخصیص  و تامین ارز عمدتاً توسط بانک مرکزی و پرداخت آن به واسطه یکی از بانک های عامل انجام می گیرد.

مهدی کسرایی پور در خصوص مکانیزم واردات کالا به روش غیربانکی افزود: در روش غیربانکی یا همان روش «بدون انتقال ارز » هیچ یک از بانک های تجاری و یا تخصصی کشور به عنوان بانک عامل در پرداخت بهای کالای وارداتی دخیل نیستند.

مدیرکل سیاست ها و مقررات ارزی بانک مرکزی با اشاره به اینکه مطابق بخشنامه ابلاغی معاون اول رییس جمهور از تاریخ ۱۰ بهمن ماه سال جاری برای واردات کالا از چهار کشور اشاره شده می بایست ثبت سفارش با روش بانکی انجام گیرد، تصریح کرد: بر این اساس واردکنندگان کالا از کشورهای هند، کره جنوبی، ترکیه و چین الزاماً باید از طریق بانکی و با استفاده از ابزارهای بانکی نظیر  اعتبار اسنادی، برات و یا حواله به ثبت سفارش و واردات کالا اقدام کنند.

وی در خصوص ثبت سفارش های انجام شده برای واردات از چهار کشور اشاره شده با روش غیربانکی قبل از ابلاغ بخشنامه  معاون اول رییس جمهوری گفت: سازمان توسعه تجارت، گمرک و سایر دستگاه های ذیربط در خصوص اینگونه از ثبت سفارش ها، تمهیدات لازم را اندیشیده اند و این موارد ارتباطی به بانک مرکزی و شبکه بانکی کشور ندارد.

 

منبع: بانک مرکزی

اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با همکاری اتاق مشترک ایران و هند هیاتی از فعالان اقتصادی را اواخر بهمن‌ماه به سرپرستی رئیس اتاق ایران در معیت رئیس‌جمهور به دهلی‌نو پایتخت هندوستان اعزام می‌کند.

هیاتی از فعالان اقتصادی اتاق ایران طی روزهای 25 تا 29 بهمن‌ماه به سرپرستی رئیس پارلمان بخش خصوصی در معیت رئیس‌جمهور عازم دهلی‌نو خواهد شد. در این سفر همایش تجاری و نشست‌های دوجانبه بین فعالان اقتصادی دو کشور برگزار خواهد شد.

از فعالان اقتصادی به ویژه فعالان حوزه‌های پتروشیمی، مواد شیمیایی، برنج، قیر، استیل، فولاد، محصولات کشاورزی، دعوت می‌شود که در این سفر حضور پیدا کنند.

این هیات، چهارشنبه 25 بهمن‌ماه (14 فوریه) ساعت 21:40 به وقت محلی اعزام شده و یکشنبه 29 بهمن (18 فوریه) ساعت 3 بامداد بازمی‌گردد.

علاقه‌مندان می‌توانند با مراجعه به این لینک، مراحل ثبت‌نام را تکمیل و نسبت به واریز مبلغ 8 میلیون تومان (علی‌الحساب) به شماره شبا بانک ملی 200170000000105994103006 اقدام کرده و برای کسب اطلاعات بیشتر با دبیرخانه اتاق به شماره 88346744 تماس بگیرند.

هند در نظر دارد براي تقويت قدرت اقتصادي شهروندان در قالب يک طرح آزمايشي ، ظرف دو سال آينده در يک يا 2 ايالت خود طرح درآمد پايه همگاني را به صورت آزمايشي اجرا کند.
يک مشاور ارشد اقتصادي اين کشور با اعلام اين خبر افزود: قرار است به هر فرد هندي چه بزرگسال و چه کودک، صرفنظر از ثروت او، مبلغي پرداخت شود.
وي گفت: اجراي اين طرح با هدف حصول اطمينان از اين موضوع که شهروندان به اندازه کافي براي خريد مايحتاج اساسي خود پول داشته باشند، انجام خواهد شد.
به گفته طرفداران اين ايده، اجراي اين طرح از مديريت برنامه هاي فعلي ضد فقر، راحت تر است. از طرفي هم مخالفين اين طرح مي گويند که پرداخت پول رايگان به افراد مي تواند منجر به هزينه آن در خريد اقلام ممنوع از جمله مشروبات الکلي و يا شرکت در بازي هاي لاتاري شود.
طراحان اين برنامه مي گويند که از تجربه هاي موفق کشورهاي ديگر براي پيشنهاد آن کمک گرفته اند.
پيش از اين چنين طرحي در يک روستاي کوچک در کنيا اجرا شده و در طول 12 سال آزمايشي، هر روستايي 22 دلار در ماه دريافت کرده که اکثر آن صرف هزنيه مايحتاج ضروري و مهم شده است.
در بريتانيا هم تقريبا نيمي از جمعيت آن موافق پرداخت کمک هزينه ( يارانه) ماهيانه به همه شهروندان هستند.
بر اساس تحقيقي که سال گذشته در هند انجام گرفت مشخص شده است که يک درصد از جمعيت هند که بسيار توانگر هستند ، به لحاظ اقتصادي صاحب 73 درصد از ثروت اين کشور مي باشند.

 

منبع: ایرنا

معاون اول رئیس‌جمهور در بخشنامه‌ای به بانک مرکزی و وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی و صنعت انجام ثبت سفارش بدون انتقال ارز برای واردات از کشور‌های چین، هند، کره و ترکیه را ممنوع اعلام کرد.
متن بخشنامه اسحاق جهانگیری بدین شرح است:

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران - وزارت امور اقتصادی و دارایی

وزارت صنعت، معدن و تجارت - وزارت جهاد کشاورزی ـ وزارت اطلاعات

از تاریخ ابلاغ این بخشنامه انجام ثبت سفارش بدون انتقال ارز برای واردات از کشورهای چین، هند، کره و ترکیه ممنوع است. کلیه واردکنندگان موظفند کالاهای وارداتی از کشورهای مذکور را صرفاً‌ از طریق سیستم بانکی (گشایش اعتبار اسنادی، برات اسنادی یا حواله) با رعایت مقررات مربوط وارد نمایند.

 

منبع: ایلنا

 

دومین همایش بین المللی معرفی فرصت های سرمایه گذاری و توسعه پایدار سواحل مکران با حضور مقامات ارشد دولتی، سفرا و نمایندگان شرکت های بزرگ بین المللی طی روزهای ۶ و ۷ اسفند ماه سال جاری در مرکز همایش های بین المللی برج میلاد تهران برگزار می گردد.

به اطلاع کلیه علاقمندان می رساند جهت کسب اطلاعات تکمیلی به آدرس سایت
 www.mokrandevelopment.ir
کانال رسمی همایش مکران به آدرس
@mokrandevelopment
مراجعه کرده یا با دبیرخانه همایش به شماره تلفن ۸۸۱۷۹۷۹۰-۰۲۱ تماس حاصل فرمایند

صفحه1 از10