شماره تماس : 88346744 021 

لینک های کاربردی :
افتتاح بندر چابهار بر جایگاه هند و ایران در منطقه تاثیر مثبت دارد

افتتاح بندر چابهار بر جایگاه هند و ایران در منطقه تاثیر مثبت دارد

'ار پونیاه آیاپان رادا کریشان' وزیر دارایی و کشتیرانی هند پیش از سفر خود به ایران جهت شرکت در مراسم افتتاح فاز اول بندر چابهار اعلام کرد: افتتاح این پروژه بر نقش هند و ایران در منطقه تاثیر مثبت دارد.

وی ضمن اعلام این مطلب، بر اهمیت پروژه چابهار برای هند تاکید کرد و گفت: دولت هند به گسترش روابط خود با ایران در زمینه زیرساخت ها و انرژی بسیار اهمیت می دهد.
وی با اشاره به این که بندر چابهار از نظر راهبردی برای هند و ایران بسیار مهم است، تصریح کرد: توسعه بندر چابهار یک مسیر ارتباطی بسیار مهم برای دو کشور ایجاد می کند و دستیابی هند به افغانستان را نیز سهولت می بخشد.
وزیر دارایی و کشتیرانی هند در ادامه گفت: افتتاح فاز اول این بندر نه تنها در توسعه روابط ایران و هند نقش مهمی دارد، بلکه بر اقتصاد تمام کشورهای منطقه نیز تاثیر خواهد گذاشت.
وی در همین راستا افزود: بدون تردید توسعه بندر چابهار برای کشورهایی مانند افغانستان نیز بسیار مفید است و به توسعه این کشور و همچنین سایر کشور های آسیای مرکزی کمک می کند.
رادا کریشان درباره طرح توسعه تنها بندر اقیانوسی ایران و همکاری هند دراین پروژه توضیح داد: در فاز اول بندر چابهار ما قصد داریم یک اسکله باری چند منظوره به طول 600 متر ایجاد کنیم.
وی تاکید کرد که در فاز دوم این پروژه، هند یک پایانه کانتینری به طول 650 متر در این بندر خواهد ساخت.
وزیر دارایی و کشتیرانی هند در ادامه ابراز امیدواری کرد که توسعه این بندر به اقتصاد هند و ایران کمک کرده و میزان تجارت هر دو کشور را گسترش دهد.
رادا کریشان درباره راه های گسترش همکاری های هند و ایران تاکید کرد: دولت و مردم ایران و هند علاقه مند به افزایش روابط دوستانه با یکدیگر هستند و هند قصد دارد همکاری های خود با ایران را در آینده گسترش دهد.
وی گفت: روابط مردمی و سیاسی دو کشور هم توسعه یافته است. مثلا نارندا مودی نخست وزیر هند در راستای گسترش روابط با ایران بود که توافق چابهار را امضا کرد. همچنین سوشما سواراج وزیر امور خارجه هند نیز در نظر دارد در آینده با محمد جواد ظریف همتای ایرانی خود دیدار کرده و در خصوص گسترش روابط گفت و گو کند.
وی با ابراز امیدواری به اینکه حسن روحانی رئیس جمهور ایران هرچه زودتر به هند سفر کند، تاکید کرد: همه این تبادلات و توافق نامه ها نشان دهنده روابط رو به رشد ایران و هند است.
رادا کریشان در مورد برنامه های دیگر خود در طول سفر به ایران گفت: من در طول سفر خود به ایران با مقامات ایرانی و افغان دیدار خواهم کرد و امیدوارم این دیدار به گسترش روابط سه کشور بیانجامد.
وزیر کشتیرانی و جاده های هند در پایان تصریح کرد: من امیدوارم که پس از افتتاح فاز اول بندر چابهار، یک امید تازه در مردم هند و ایران ایجاد شود و این تحول دولت های دو کشور را ترغیب به انجام پروژه های بیشتر کند.
حسن روحانی قرار است روز یکشنبه فاز نخست بندر شهید بهشتی چابهار را با حضور مقامات 27کشور جهان افتتاح کند.
به گفته ایوب درویشی فرماندار شهرستان ویژه چابهار، پس از افتتاح این پروژه ظرفیت تخلیه و بارگیری سالانه این بندر به هشت و نیم میلیون تن خواهد رسید.
 چابهار به عنوان منطقه راهبردی و با موقعیت عالی جغرافیایی از ظرفیت های سرمایه گذاری، تجاری، اقتصادی، ترانزیتی، گردشگری و صنعتی بالایی برخوردار است.
این بندر پس از بهره برداری، قابلیت هرگونه عملیات بندری در حوزه های ترمینال کانتینری را برخوردار خواهد بود و علاوه بر ظرفیت سالانه تخلیه و بارگیری هشت ونیم میلیون تن با آماده شدن پسکرانه آن تا 15 میلیون تن ظرفیت ایجاد خواهد شد.
بندر چابهار با برخورداری از مزایا و ظرفیت های بالقوه در مسیر توسعه ترانزیتی قرار دارد و این بندر اقیانوسی به عنوان پل دسترسی به کشورهای آسیای میانه و CIS مورد توجه ترانزیتی و ترانشیپی کشورهای منطقه قرار دارد.
جذب سرمایه گذاری های داخلی و خارجی در سیستان و بلوچستان از اولویت های دولت است و به همین دلیل ترانزیت محموله 100 هزار تنی کالای کشور هند از طریق بندر چابهار به افغانستان در همین راستاست.
توافقنامه چابهار یکی از نمودهای عینی فصل جدید روابط ایران و هند بر محور توسعه است.
مجلس ایران اخیرا یک توافق سه جانبه که سال گذشته از سوی ناندرا مودی نخست وزیر هند، حسن روحانی رییس جمهوری ایران و اشرف غنی رییس جمهوری افغانستان امضا شد را تایید کرد.
افتتاح این بندر به شکل چشمگیری راه را برای هند جهت آغاز فاز دوم طرح ساخت و توسعه دو لنگرگاه برای استفاده خود بویژه برای تجارت با افغانستان را باز خواهد کرد.
بنا به گفته برخی مقامات هند، اولین بخش عملیات ساخت و ساز توسط این کشور در بندر چابهار در سال 2018 به پایان خواهد رسید.
در حال حاضر هند از راه تجاری موجود در این بندر برای حمل و انتقال بیش از 1.1 میلیون تن گندم به افغانستان استفاده می کند. اولین محموله 15 هزار تنی گندم هند در یازده نوامبر امسال (نهم آبان ماه) از بندر کاندلا و از طریق بندر چابهار به زرنج در افغانستان ارسال شد.
این بندر می تواند زمینه دسترسی هند به افغانستان و آسیای میانه بدون نیاز به عبور از پاکستان را برای هند فراهم کند.

کلیک: 738 بار -
رای شما

دیدگاه خود را ارسال نمایید